2016-05-12
Przed latem warto zadbać o akumulator w swojej łodzi.
Akumulator w łodzi może spełniać wiele zadań w odróżnieniu od akumulatorów pracujących w pojazdach lądowych. Od jego właściwości oraz wydajności uzależnione jest poprawne działanie systemów pokładowych, nawigacji oraz łączności, których utrata na otwartej wodzie może się źle skończyć.
Akumulatory użytkowe a rozruchowe
W odróżnieniu od samochodu, który najczęściej jest wyposażony w tylko jedną baterię zaspokajającą zapotrzebowanie energetyczne, łodzie mogą posiadać na pokładzie wiele baterii spełniających różne funkcje. Akumulatory konieczne są do rozruchu silnika (akumulator rozruchowy), ale również jako elementy zasilające urządzenia i systemy pokładowe w momencie kiedy silnik jest wyłączony (akumulator użytkowy).
Energia zamknięta w żelu i włóknie szklanym
Można przyjąć występowanie 3 podstawowych typów konstrukcyjnych ogniw do łodzi:
1. Tradycyjne ? są akumulatorami, w których elektrolit posiada formę cieczy w skład której wchodzi 36% kwasu siarkowego i 64% wody. Akumulatory tego rodzaju produkowane są niemal od początków motoryzacji, jednak charakteryzuje je mniejsza wydajność niż ich nowsze typy,
2. Żelowe ? w tym wypadku do elektrolitu w postaci cieczy dodawany jest zagęszczający żel krzemionkowy, który pozwala unieruchomić elektrolit. W efekcie otrzymywana jest wysoka odporność na rozładowanie i większa ilość dostępnej energii ? tego rodzaju akumulator jest najlepszym rozwiązaniem dla wolnych i głębokich rozładowań (poborów prądu). W łodzi, która z akumulatora użytkowego zasila dodatkowe urządzenia, właściwość tego rodzaju daje gwarancję nieprzerwanego dostępu do energii,
3. AGM ? w akumulatorach typu AGM tradycyjny separator wykonany z polietylenu zastąpiono chłonnym włóknem szklanym (z angielskiego Absorbent Glass Mat). Włókno szklane absorbuje elektrolit i zatrzymuje w pobliżu materiału aktywnego płyty. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskiwany jest wyższy transfer energii oraz szybszy proces ładowania. Akumulator tego typu jest także odporniejszy na wstrząsy i przechyły. Można go z powodzeniem zastosować jako akumulator rozruchowy.
Jak dobierać akumulator użytkowy?
W przypadku akumulatora rozruchowego wybór jest w miarę prosty. W przypadku akumulatora użytkowego proces doboru polega na wykonaniu indywidualnych obliczeń. Pierwszym krokiem pozwalającym na określenie idealnych parametrów akumulatora użytkowego jest przygotowanie listy wszystkich urządzeń znajdujących się na łodzi, które będą zasilane z akumulatora. Powinniśmy także wziąć pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne każdego urządzenia. Następnym krokiem jest określenie czasu poboru prądu z akumulatora przez dane urządzenie. Nie wolno zapominać, że czas ten będzie różny w przypadku wszystkich poszczególnych urządzeń, np. mała lampka może pracować tylko w ciągu 2 godzin, ale już lodówka ponad 10. Po przemnożeniu zapotrzebowania energetycznego (w watach) przez liczbę godzin działania wszystkich urządzeń, otrzymamy watogodziny. Tak uzyskaną wynik mnożymy następnie przez 1,2 (margines bezpieczeństwa). Uzyskane wyniki sumujemy i uzyskujemy całkowite zapotrzebowanie energetyczne.
Poza zapotrzebowaniem energetycznym należy doprecyzować także optymalne wymiary oraz wagę baterii. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że w niektórych przypadkach montaż ciężkiego zespołu akumulatorów może w istotny sposób ograniczyć ładowność jednostki pływającej. Tradycyjnie parametry akumulatorów podawane są w amperogodzinach (Ah). Ogromną przewagą akumulatorów dla łodzi jest fakt, że ich parametry są podawane zawsze w watogodzinach, co ogranicza pracochłonność obliczeń, a przede wszystkim gwarantuje właściwy wybór. Wybór najlepszego ogniwa przekłada się na jego prawidłową eksploatację. Akumulatory w pełni rozładowane ulegają uszkodzeniu, a ich żywotność się skraca. Dlatego tam gdzie często występuje głębokie rozładowanie, czyli np. na łodziach przeliczenie dostępnej energii na watogodziny jest bardzo użyteczne i zapewnia pełną kontrolę nad eksploatacją akumulatora. Kiedy wiemy, ile czasu akumulator może napędzać urządzenia znajdujące się na łodzi, wiemy też, po jakim czasie nastąpi jego rozładowanie i w odpowiednim czasie możemy uzupełnić jego brak energii. Dysponując obliczonym zapotrzebowaniem energetycznym łodzi i znając dostępne miejsce na akumulatory oraz ich dopuszczalną wagę będziemy mogli swobodnie dobrać odpowiednią konfigurację baterii.
M.S
M.S